V akom stave je nový Stavebný zákon?

Stavebný zákon z roku 1976 sa po viac ako 40 rokoch účinnosti dočká radikálnej zmeny. Nahradiť ho majú dva nové zákony, Zákon o územnom plánovaní a Zákon o výstavbe.
Nové predpisy majú priniesť rýchlejšie a efektívnejšie procesy, obmedziť prieťahy v stavebných konaniach a skompletizovať legislatívu v danej oblasti. Za najvýznamnejšie zmeny, ktoré majú nové právne predpisy priniesť, považujeme:
• Prenesený výkon štátnej stavebnej správy sa má vrátiť opäť na štát, na tzv. inštitút stavebných komisárov.
• Zjednodušenie procesov pre nové stavby - v súčasnosti každá stavba potrebuje samostatné stavebné povolenie a samostatné územné rozhodnutie, po novom by však rozhodovanie o stavbe malo prebiehať v jednom konaní.
• Informatizácia a digitalizácia spočívajúca najmä v zavedení nových registrov, ktoré bude budovať Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s obcami a mestami.
• Striktnejšia právna úprava v oblasti „čiernych“ resp. nelegálnych stavieb, pozostávajúca najmä z povinnosti stavebného úradu odstrániť čierne stavby a ukladať pokuty.
• Profesionalizácia, kvalifikácia a zavedenie povinného preškoľovania zamestnancov úradu.
K novým návrhom zákonov však prišlo už vyše 2 700 pripomienok, čo môže priniesť ešte veľké zmeny v súčasných zneniach návrhov a proces ich schvaľovania výrazne predĺžiť.
Keďže právo nehnuteľností je jedným z pilierov našej činnosti, vývoj legislatívneho procesu budeme naďalej sledovať a informovať vás o ďalších aktualitách v tejto oblasti.
Ostatné články
10 praktických tipov, na čo nezabudnúť v zmluve o vývoji SW
Zmluva o vývoji softwaru je v praxi IT firiem a programátorov dennou realitou – jedna strana vyvíja softvér a druhá platí odmenu. Naozaj je to tak jednoduché? Treba byť opatrný, IT zmluvy sú špecifické a vedia poriadne zamotať hlavu. Scrum, šprinty, skúšobné prevádzky, licencie, SaaS/PaaS/IaaS/RaaS riešenia, servisovanie. Už pred začatím projektu treba premýšľať nad…