Novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti zaraďuje subjekty poskytujúce služby s kryptomenami medzi tzv. povinné osoby

Novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti zaraďuje subjekty poskytujúce služby s kryptomenami medzi tzv. povinné osoby

Kryptomenám doteraz nebola venovaná príliš veľká pozornosť v oblasti finančno-právnej regulácie. Zmenu prináša schválená novela, ktorá transponuje smernicu EÚ proti praniu špinavých peňazí (tzv. AML smernicu). Dôvodom nových úprav je obava EÚ, že anonymita kryptomien umožňuje ich zneužitie na páchanie trestnej činnosti.

Zásadnou zmenou je zaradenie subjektov poskytujúcich služby súvisiace s kryptomenami medzi povinné osoby. V praxi to znamená, že na tieto subjekty sa vzťahujú povinnosti podľa predpisov proti praniu špinavých peňazí (povinnosť overiť identifikáciu klientov pred uzatvorením obchodu, nahlasovať neobvyklé transakcie a pod.).

Novinkou je aj rozšírenie zoznamu viazaných živností o „poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny“ a „poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny“. Podmienkou na prevádzkovanie týchto služieb je absolvovanie úplného stredného všeobecného alebo odborného vzdelania.

Novela zároveň zavádza definíciu pojmu virtuálna mena (kryptomena), ktorý už dlhšiu dobu v našom právnom poriadku chýbal.

Nové povinnosti predstavujú finančnú a administratívnu záťaž pre poskytovateľov týchto služieb, čo sa dotkne najmä startupov a malých firiem. Pozitívum však vidíme vo zvýšení dôveryhodnosti trhu s kryptomenami u finančných inštitúcií.

Zmeny nadobudnú účinnosť 1. 11. 2020.

Ostatné články

Prvá regulácia umelej inteligencie

Prvá regulácia umelej inteligencie

EÚ prichádza s prvou právnou reguláciou AI na svete (AI Act). Neregulované využívanie AI môže zasahovať nie len do bezpečnosti krajín EÚ, ale aj do ľudských práv a súkromia občanov.  Na začiatok chce Komisia priniesť definíciu AI systému. Jej presné znenie ešte nie je známe, avšak hlavným kritériom pri jej vytváraní by…

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

Európsky akt o kybernetickej odolnosti pre výrobky s digitálnymi prvkami

EÚ parlament a Rada dosiahli predbežnú dohodu ohľadom podoby Európskeho aktu o kybernetickej odolnosti. Tento akt rieši kybernetickú bezpečnosť výrobkov, ktoré obsahujú digitálne prvky – od softvérových produktov, smart spotrebičov cez detské monitory a hračky až po mobilné telefóny.  Nová regulácia sa bude vzťahovať na všetky produkty, ktoré sú pripojené priamo alebo…

Napíšte partnerovi
kancelárie

Klientom zvyčajne odpovedáme do 24 hodín

Táto stránka je chránená sytémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania.
MATHISON