Novela daňového poriadku

S účinnosťou od 1.1.2020 novela zákona o správe daní prináša viaceré významné zmeny.
Písomnosti predkladané daňovému úradu v cudzom jazyku viac nie je potrebné prekladať do slovenčiny, čo zníži náklady daňových subjektov. Potreba preloženia takýchto písomností však závisí od posúdenia daňového úradu.
Novinkou je aj úprava zastupovania pred daňovým úradom. V praxi nastávala situácia, kedy daňový subjekt predložil postupne viaceré plnomocenstvá, ktoré sa rozsahom prekrývali a daňovému úradu nebolo zrejmé, podľa ktorého postupovať. Novela rieši problém jednoduchým pravidlom. Novo predložené plnomocenstvo nahrádza pôvodné v rozsahu, v akom sa prekrývajú.
Novela zavádza nový druh daňovej exekúcie, ktorým je zadržanie vodičského preukazu. Táto exekúcia sa nemôže uplatniť na tzv. profesionálnych vodičov z povolania.
Od roku 2021 sa podstatne mení spôsob registrácie daňových subjektov na daň z príjmov a zavádza sa tzv. „automatická registrácia daňových subjektov“. Aktuálne, daňové subjekty o registráciu daňový úrad žiadajú. V zmysle novej právnej úpravy, v prípade zápisu daňového subjektu do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, daňový úrad zaregistruje subjekt do 30 dní odo dňa zápisu do registra. Ostatné subjekty, ktoré sa do registra nezapisujú, zaregistruje správca dane do 30 dní odo dňa podania prvého daňového priznania.
Ostatné články
Potrebujete ochrannú známku pre svoje logo alebo produkty? Získajte dotáciu od EÚ až do 1 500 EUR
Prostredníctvom podporného programu EÚ môžu podnikatelia získať dotáciu na služby v oblasti duševného vlastníctva až do výšky 1 500 EUR. Dotácia sa týka dvoch služieb: Registrácia slovenskej, alebo európskej ochrannej známky (alebo dizajnu) Včasná diagnostika v oblasti duševného vlastníctva Získanie dotácie pre vás znamená: 50 % zľavu na registračný…
Vláda schválila predĺženie projektu prvá pomoc, zvyšujú sa aj príspevky
Na základe pokračujúcej zlej epidemiologickej situácie vláda schválila nové podmienky projektu podpory udržania zamestnanosti, a predĺžila jeho trvanie až do marca 2021. Prinášame vám súhrn najpodstatnejších zmien. Pri zamestnávateľoch a SZČO, ktorí zatvorili alebo museli zatvoriť svoje prevádzky (opatrenie č. 1) a zamestnancov, ktorých zasiahla mimoriadna situácia (opatrenie č. 3)…